Didelė garbė aukcione parduoti buliukus

Lietuvoje mėsinių veislių galvijai populiarinami jau ne vienus metus, tačiau masinių renginių, kurie būtų skirti tik šių veislių galvijams pristatyti ar parduoti, nėra daug. 2008 m. ir pernai Algirdiškyje (Panevėžio r.) bandyta organizuoti galvijų aukcionus, tačiau nė vienas iš jų negali pasigirti pardavėjų ar pirkėjų gausa. Kitaip yra užsienio šalyse, kuriose mėsinių galvijų veisimas ir auginimas yra ilgametė tradicija, o aukcionai sulaukia didelio visuomenės bei žemdirbių dėmesio.

Ilgamečio darbo vaisiai

Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacija (EMGAA), gyvuojanti nuo 2010 m., glaudžiai bendradarbiauja su Prancūzijos Aubrakų veislės galvijų augintojų ir Limuzinų veislės augintojų asociacijomis. Šios asociacijos atlieka griežtą gyvulių atranką tolesniam veisimui. Kelis kartus per metus vyksta atrinktų ir įvertintų bulių reproduktorių aukcionai, į kuriuos vyksta ir Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacijos nariai iš Lietuvos.

Pernai Kaimo tinklo narė EMGAA lapkričio 17–18 d. organizavo Mėsinių galvijų parodą-seminarą, kurio metu buvo pristatyti Aubrakų ir Limuzinų veislių galvijai. Gyvulių vertintojai iš Prancūzijos (D. Miguel ir O. Rambert) išsamiai supažindino su minėtų veislių galvijų savybėmis, jų kryžminimo deriniais, aptarė mėsinės galvijininkystės perspektyvas, lankėsi Lietuvos ūkiuose ir vertino juose auginamų galvijų veislines savybes.

Tęsiant glaudaus bendradarbiavimo tradiciją EMGAA nariai buvo pakviesti į Limuzinų veislės galvijų turą, kuris vyko gegužės 8–12 d. Jo metu 3 EMGAA nariai (asociacijos nariai Vilma Šakienė (Antano Šakio ūkis), Saulius Rukštelis ir direktorius Arūnas Rutkauskas) ir turo dalyviai iš Kanados, Meksikos ir Ispanijos aplankė 4 ūkius bei Lanaud ir Moussours buliukų vertinimo stotis.

Pirmas ūkis, kuriame lankėsi turo dalyviai, priklauso Périgueux- Grignols žemės ūkio mokyklai, kurioje būsimieji koledžų studentai semiasi praktinių įgūdžių prižiūrėdami Limuzinų veislės galvijus. Šiaurinėje Akvitanijos regiono dalyje įsikūrusi mokykla didžiąją dalį pajamų gauna iš mėsinių galvijų auginimo. Laikoma 70 Limuzinų veislės karvių, kurios ir sudaro bandos branduolį. Šiame ūkyje naudojamas natūralus kergimas ir dirbtinis apvaisinimas. Atskiroje ganykloje besiganančios 14–16 mėnesių amžiaus telyčios atrodė kaip viena, tokios jos visos buvo viena į kitą panašios. Vvidutinis atvesto veršelio svoris yra 46 kg, o 120 ir 210 dienų amžiaus buliukai atitinkamai sveria 192 ir 312 kg.

Turo svečiai iš užsienio pripažino, kad tokius puikius veisimo rezultatus galima pasiekti tik ilgamečiu darbu. Kasmet šiame ūkyje 2–3 atvesti buliukai patenka į Lanaud stotį, kurioje toliau auginami, vertinami ir parduodami tolesniam veisimui. Ūkyje yra ir penimų karvių, kurios parduodamos skerdimui. Prancūzijoje labiausiai vertinama suaugusių gyvulių mėsa, tačiau pastaraisiais metais populiarėja ir prieauglio mėsa.

Atsilygina gerais priesvoriais

 Vėliau turo dalyviai aplankė Michelio Loustaud ūkį, įsikūrusį netoliese nuo Sen So Lakusjero miestelio. Šiame ūkyje laikoma apie 130 Limuzinų veislės karvių. Savininko teigimu, ateityje jis ūkį plės, todėl šiuo metu daugiausia dėmesio skiriama gyvulių tolesniam veisimui atrankai. Limuzinų veislės karvės lengvai veršiuojasi, tačiau stengiamasi išgauti ir gerus priesvorius bei siekiama, kad jų skeletai būtų tvirti, o raumenys – gerai išsivystę.

Šiame ūkyje atvesti veršeliai sveria apie 40 kg, o jų svoris 120 ir 210 dieną siekia atitinkamai 176 ir 270 kg. Pasak ūkio savininko Michelio Loustaud, Limuzinų veislės gyvuliai už gerą priežiūrą ir gerus pašarus atsilygina gerais priesvoriais. Šis ūkis specializuojasi parduodamas nujunkytą prieauglį skersti. Dvylikos mėnesių prieauglio skerdenos svoris siekia 345 kg, tad savininkas įsitikinęs, jog šie rodikliai yra geriausias veislės pripažinimo įrodymas.

Vykdoma griežta atranka

Limuzinų veislės galvijų turo dalyviai turėjo puikią progą iš arčiau susipažinti su Limuzinų veislės galvijų atranka Lanaud stotyje. Ji vienintelė Prancūzijoje atlieka buliukų atranką tolesniam veisimui. Per metus iš ūkių nuperkama apie 800 aštuonių mėnesių buliukų. Stotyje buliukai perkami keturis kartus per metus, o perkant vykdoma griežta atranka. Vidutiniškai nuperkamas 1 iš 3 buliukų. Atvežus gyvulį į stotį yra vertinamas ne tik bendras jo eksterjeras, išsivystymas, bet ir charakteris. Jei gyvulys stresuoja, jis yra atskiriamas ir vėl vertinamas. Jei elgiasi agresyviai, tolesniam veisimui taip pat nenaudojamas. Apie mėnesį laiko visi gyvuliai šeriami vienodu pašaru. Vėliau atliekami kontroliniai svėrimai. Stotyje vertinami buliukai daugiausia šeriami šienu. Pagal raciono maistingumą vidutinis priesvoris yra apie 1 200 gramų per parą. Sulaukę 14–15 mėnesių šie buliukai vertinami. Apie 50 proc. buliukų atrenkami RJ pardavimui, apie 40 proc. – Espoir pardavimui, o likusieji dėl įvairių priežasčių brokuojami. Prancūzijos mėsinių galvijų augintojų asociacijos laikosi griežtų atrankos standartų. Net jei buliukas yra gerai įvertintų tėvų palikuonis ir, žinoma, visa jo genealogija, o vertinimo metu nustatoma, kad jo ausų plaukuose ar uodegoje yra per daug šviesių plaukų, toks gyvulys nenaudojamas tolesniam veisimui. Buliai „Espoir“ tipo aukcione parduodami už 2–4 tūkst. eurų, o RJ aukcione kaina gali šoktelėti iki 11 ar net 16 tūkst. eurų. Aukcionų metu sulaukiama ne tik pirkėjų iš įvairių šalių antplūdžio, bet ir ūkininkų, iš kurių ūkių buvo perkami buliukai. Kiekvienas ūkininkas didžiuojasi, jei jo ūkyje atvestas buliukas yra parduodamas aukcione. Taip skatinama dirbti vis geriau ir siekti geresnių veislės standartų.

Turo dalyviai susipažino ir su Moussours stoties darbo specifika. Joje vertinami buliai, kurie patenka iš Lanaud stoties. Per metus pagal palikuonių savybes yra vertinama vidutiniškai 10 bulių, iš jų imama sperma ir ja sėklinamos telyčios. Tuomet vertinamas veršiavimosi lengvumas, veršelių penėjimosi savybės, skeleto ir raumenų išsivystymas. Taip šioje stotyje penimi ir buliai reproduktoriai, vertinama skerdenos išeiga, mėsinės savybės. Tik geriausiai įvertintų bulių linijos yra naudojamos tolesniam veisimui.

Vėliau lankytasi Francis Trejaut limuzinų ūkyje, kuriame šie mėsiniai galvijai veisiami nuo 1967 m. Tada dabartiniam šeimininkui buvo tik 15 metų. Šiandien ūkyje laikomos 49 veislinės Limuzinų veislės karvės. Ūkyje išaugintus galvijus galime rasti daugelio parodų dalyvių sąrašuose ir tarp nugalėtojų.

Selekcijai galo nematyti

Turo nariai dalyvavo tarptautiniame seminare „Akvitanijos regiono galvijų veisimo aktualijos pasaulyje“, kuriame buvo skaitomi pranešimai apie mėsinių galvijų veislių (Šarolė, Limuzinų, Blond Akvitanų, Bazadezų) paplitimą pasaulyje. Šiame renginyje dalyvavo ne tik Limuzinų veislės galvijų turo dalyviai (iš Kanados, Meksikos, Ispanijos ir Lietuvos), bet ir Blond Aktivanų veislės galvijų turo svečiai iš Austrijos, Belgijos, Čekijos, Danijos, Portugalijos, Ispanijos, Airijos, Anglijos. Seminare nemažai dėmesio sulaukė Blond Akvitanų mėsiniai galvijai. Šiemet sukanka 50 metų nuo pirmo gyvulio įrašymo į Kilmės knygą. Neliko pamiršti ir Limuzinų veislės galvijai. Pranešimą apie šios veislės paplitimą Kanadoje skaitė Kvebeko limuzinų asociacijos prezidentas Serge‘as Dethier. Jis pabrėžė, kad išskirtinėms šios veislės savybėms (lengvas veršiavimasis, geri priesvoriai, geras pašarų įsisavinimas) puoselėti būtinas ilgas ir kryptingas gyvulių veisimas bei vertinimas.

Visus galvijus pardavė

Limuzinų veislės galvijų turą vainikavo kelionė į parodą „Aquitanima 2012“ Bordo mieste. Jau nuo pat ankstyvo ryto čia šurmuliavo mėsinių galvijų augintojai, kurie šukavo, kirpo ir dailino savo ūkiuose išaugintus galvijus. Buvo eksponuojama daugiau kaip 300 Šarolė, Limuzinų, Bazadezų, Blond Akvitanų, Džersių, Holšteinų veislių galvijų. Parodos metu galvijai buvo vertinami ir renkami geriausi. Šiais metais tarp atskirų Prancūzijos regionų pirma vieta atiteko Limuzinų regiono Limuzinų veislės galvijų grupei. Ruošiant gyvulių grupę vertinimui atrenkamas 1 arba 2 buliai, kelios karvės ir prieauglis. Komisija daugiausia atkreipia į tai, ar vienodos grupės gyvulių kūno formos (raumenų arba skeleto išsivystymas), ar jie yra panašaus sudėjimo. Parodos ringe atskirai vertinami buliai, telyčios, karvės su veršeliais.

Parodos metu mėsinių galvijų augintojai drąsiai vedė vieną po kito vertinamus gyvulius pristatyti teisėjams, o vėliau rikiavo gyvulius bendrai nuotraukai. Po pietų vertinimo ringe vyko Limuzinų veislės galvijų aukcionas, kuriam buvo paruošti 4 buliai reproduktoriai ir viena telyčaitė. Visi jie buvo parduoti. Per pardavimą kainos didėjo, nes norinčiųjų įsigyti gyvulius netrūko. Vienas iš bulių atitiko ir EMGAA nario Alberto Šiurnos paieškos kriterijus, tad bendraujant telefonu su A.Šiurna buvo įsigytas vienas iš bulių.

Limuzinų galvijų veislės turas ir paroda paliko neišdildomą įspūdį jo dalyviams, kurie ateityje dar ne kartą lankysis mėsinių galvijų veislių tėvynėje Prancūzijoje. Baigiantis kelionei EMGAA nariai dar aplankė keletą limuzinų augintojų ūkių ir kartu su asociacijos darbuotoja Sophie Mournetas  atrinko 13 telyčių, kurios jau šį mėnesį atkeliaus į Lietuvą ir papildys EMGAA narių ūkių bandas.

Straipsnio originalas: http://www.valstietis.lt/Pradzia/Naujienos/Zemes-ukis/Didele-garbe-aukcione-parduoti-buliukus